Selvitettävä tarkemmin ennen johtopäätöksiä 23.05.2019 - Seby
Suomen Eläinlääkäriliitto linjaa, että kehityshäiriöstä kärsiviä englanninbulldoggeja ei tule käyttää siitokseen muiden kuin sellaisten koirien kanssa, joilla ei esiinny häiriötä aiheuttava geenimuotoa.
Suomen Englanninbulldoggiyhdistys on noteerannut tutkimusjulkaisun, johon SELL viittaa. Tutkimus tehtiin Yhdysvalloissa. Tutkimuksessa todettiin DVL2-geenin mutaation liittyvän nikamaepämuodostumariskiin. Yhdysvaltalaisessa koira-aineistossa mutaatio näytti olevan fiksoitunut mm. englanninbulldogilla.
Tutkijat pohtivat aiemman kirjallisuuden perusteella, kuinka laajalti mutaatio selittää koko bulldoggimaista ulkomuotoa. Itse tutkimus ei tähän kuitenkaan antanut vielä vastausta. Lyhytkuonoisuuteen on liitetty jo aiemmin useita muita mutaatioita ja vastikään Norwichinterrieritutkimuksessa todettiin, että varsinaiseen hengitystieoireyhtymään voivat vaikuttaa myös muut kuin puhtaasti anatomiset tekijät.
Suomen Englanninbulldoggiyhdistyksen kanta on, että mutaation vaikutuksia on vielä selvitettävä tarkemmin ennen johtopäätösten tekoa. Keskeistä on joka tapauksessa vähentää englanninbulldogin terveysongelmia nyt ja tulevaisuudessa.