Bulldoggit ensimmäisenä Suomessa ja Pohjoismaissa. 16.09.2018 - Seby
Suomen Englanninbulldoggiyhdistys on ottamassa ensimmäisenä suomalaisena ja pohjoismaisena lyhytkuonoisten rotujen yhdistyksenä käyttöön lyhytkuonoisten rotujen kävelytestin 1.1.2019 jalostukseen käytettäville koirille.
Asia on ollut jo pitkään vireillä yhdistyksessämme. Olemme hankkineet tietoa erilaisista rasitustesteistä eri puolilla Eurooppaa ja jakaneet niistä tietoa jäsenistöllemme mm. RuttumaaUutiset-lehdessä ja sosiaalisen median kanaviemme kautta. Helmikuussa 2014 Kennelliiton silloisen jalostustieteellisen toimikunnan ja Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja Helena Sunin kanssa pidetyn tapaamisen jälkeen lähdimme mukaan englanninbulldoggien terveystutkimusprojektiin yhdessä Kennelliiton ja Helsingin yliopiston Eläinlääketieteellisen tiedekunnan Kliinisen hevos- ja pieneläinlääketieteen osaston kanssa. Tavoitteena oli suunnitella tutkittavien koirien rakenteen ja luuston sekä hengitysteiden tutkimisen ohella rodulle kuntotesti hollantilaisen mallin mukaan. Kennelliitto rahoitti projektia muun muassa hankkimalla yliopistolle tutkimusvälineitä koirien liikkeiden tutkimiseen.
Testin ensimmäinen pilottikoira tutkittiin Viikissä marraskuussa 2014 ja sen hyväksytty kävelytestitulos näkyy Kennelliiton jalostustietojärjestelmässä. Kaikkiaan pilottiin Viikissä ilmoittautui mukaan 30 koiraa, joista 28 osallistui tutkimuksiin ja kävelytestiin, jonka pohjalta kehitettiin myöhemmin kesäkuussa 2017 käyttöön otettu Kennelliiton virallisen kuntotesti 11 lyhytkuonoiselle rodulle.
Suomen Englanninbulldoggiyhdistyksen edustaja kävi marraskuussa2014 Drenthessä Hollannissa tutustumassa saman vuoden kesäkuun alussa käyttöön otettuun hollantilaiseen testiin. Testiä esiteltiin yhdistyksen kasvattajapäivillä ja RuttunaamaUutiset-lehdessä.
Kennelliitto järjesti lyhytkuonoisten rotujen kävelytestistä kaksi pilottitilaisuutta vuoden 2017 alkupuoliskolla ennen testin virallista käyttöönottoa. Molemmissa tilaisuuksissa oli mukana sekä englanninbulldoggeja testikoirina että Suomen Englanninbulldoggiyhdistyksen toimihenkilöitä seuraamassa testiä sekä testin toimihenkilöinä.
Yhdistyksessämme on kävelytestitoimikunta, joka jakaa testiin liittyvää tietoa ja myös järjestää testejä englanninbulldoggeille yhteistyössä testieläinlääkärien kanssa.
Olemme olleet aktiivisesti mukana kehittämässä kävelytestiä jo vuodesta 2014, ja nyt olemme ottamassa testin virallisesti käyttöön. Hyvä me! Kiitos kaikille, jotka ovat olleet mukana kehittämässä testiä ja tuoneet koiriaan testeihin!